Laboratorij je aktiven na področju raziskav, razvoja in načrtovanja mikroelektronskih sistemov, senzorskih sistemov ter mikroelektronskih tehnologij in testiranja. LMFE sodeluje z mednarodnimi raziskovalnimi skupinami, kot tudi z industrijo doma in v tujini. Raziskovalna oprema v LMFE omogoča celovito razvojno raziskovalno delo, od teoretičnih analiz do razvoja testnih struktur, prototipov in njihove karakterizacije.
V laboratoriju so zaposleni štirje doktorji znanosti, dva mlada raziskovalca, en inženir ter osebje za tehnično podporo.
Predstojnik: prof. dr. Janez Trontelj
Področja raziskav:
- Senzorji in senzorski sistemi za THz valovanje
- Senzorji za detekcijo par eksplozivov
- Senzorje za neinvazivno detekcijo raka v izdihanem zraku
- Mikrosistemi z magnetnimi, optičnimi in kapacitivnimi senzorji
- Nizkonapetostna, low-power integrirana vezja
- Integrirani magnetni senzorji in sistemi
- A/D in D/A pretvorniki
- Kapacitivna preklopna vezja
- Tokovna preklopna vezja
- Continuous time filtri in vezja
- Npath vezja in filtri
- Radio-frekvenčna integrirana vezja
- Nizkošumna inegrirana vezja
- Integrirani senzorji gibanja
- Nelinearno procesiranje signalov
Raziskovalno okolje
- 400m² čistih prostorov razreda 10 in 100 za procesiranje CMOS and BiCMOS vezij
- 1000m² laboratorijskih in tehnoloških prostorov za načrtovanje in testiranje integriranih vezij, za izdelavo fotomask in za tehnološko podporo
Laboratorij skozi čas
Laboratorij za mikroelektroniko (LMFE) je bil ustanovljen leta 1969.
Laboratorij za mikroelektroniko je v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja razvil najmodernejšo tehnologijo tankoplastnih integriranih vezij za potrebe slovenske industrije, ki je zahtevala najvišjo stopnjo profesionalnosti in zanesljivosti.
Razvili so hibridna integrirana vezja z najvišjo stopnjo zanesljivosti na primer za laserski daljinomer, ki je bil paradni konj in je postavil Iskro Elektrooptiko v vrh svetovnih dobaviteljev v obdobju poznih sedemdesetih let.
Načrtali in izdelali so prvi integrirani telefonski aparat v CMOS tehnologiji. Licenca za izdelavo je bila prodana v ZDA in na Japonsko. Sledile so nadaljnje verzije, ki so osvojile skoraj vse kontinente in so bile v sedemdesetih letih proizvajane v 100 milijonskih količinah.
Prav tako je bil načrtan prvi 8-bitni mikroračunalnik, za tisti čas najnaprednejši, ki je vseboval vhodno-izhodne enote, programski pomnilnik, itd.
Nastal je konec sedemdesetih let v sodelovanju s podjetjem American Micro-Systems, ki je financiralo izdelavo mikro-vezja. Solastništvo je Iskri omogočilo izvedbo mnogih naprednih in uspešnih proizvodov kot npr. telefonsko mini centralo, precizno tehtnico ipd.
Laboratorij za mikroelektroniko je vzpostavil tehnologijo integriranih vezij, kar je bilo takrat edinstveno za jugovzhodno Evropo in pomembno sodeloval pri obrambnih sistemih.
Tako so bila v osemdesetih razvita in izdelana integrirana vezja za rakete zemlja-zrak z vrhunskim senzorskim sistemom za vodenje, ki so kos tudi nevidnemu bombniku.
Slovenci smo pustili široko sled v Silicijevi dolini in napisali prvo knjigo o načrtovanju mešanih vezij ASIC.
Konec osemdesetih so člani laboratorija za mikroelektroniko vodili izobraževanje predvsem ameriških in japonskih strokovnjakov na predavanjih na Univerzi Stanford v Kaliforniji. Izdali so prvo IEEE video kaseto za načrtovanje integriranih vezij-sistemov z analognimi in z digitalnimi signali.
Pogled v prihodnost
Teraherčna tehnologija prihaja skoraj na vsa področja človekovega udejstvovanja; v medicini kot dopolnilo rentgenskim žarkom , na letališčih za varnost ljudi, v kontroli kvalitete prehrane itd.
Laboratorij za mikroelektroniko je razvil trenutno enega najboljših teraherčnih senzorjev, ki deluje pri sobni temperaturi. Dobre lastnosti senzorja odpirajo vrata za sodelovanje z domačimi in tujimi inštituti in podjetji.
Občutljivo in selektivno zaznavanje različnih molekul v zraku postaja pomembno na različnih področjih kot so: Medicina (neinvazivna diagnostika v medicini pri detekciji raka, sladkorne bolezni itd.), Okolje (detekcija škodljivih oziroma nevarnih molekul v zraku), Prehrana (detekcija pokvarjenih živil, proizvodnja živil), Kmetijstvo (detekcija zrelosti plodov), Varnost (detekcija eksplozivov, narkotikov),
V LMFE smo skupaj s partnerji razvili metode detekcije različnih molekul v zraku z veliko občutljivostjo in selektivnostjo, ki so uporabne na različnih področjih uporabe. V preteklosti smo razvili sistem za detekcijo TNT molekul v zraku, trenutno pa razvijamo instrument za neinvazivno detekcijo raka.